Firmy tną koszta, czasami też zmniejszają ilość pracowników lub zastępują ich nowoczesnymi technologiami. Rynek pracy w 2023 roku będzie więc inny niż ten w roku poprzednim. Gdzie szukać zatrudnienia i jakie nowe opcje warto wziąć pod uwagę? Poszukajmy odpowiedzi!
Trudności ze znalezieniem pracy w mniejszych miejscowościach
O ile sytuacja w dużych miastach nie wydaje się tak trudna, o tyle w mniejszych miejscowościach poszukujący pracy mogą odczuwać stres. Na pewno muszą być oni otwarci na opcje, które do tej pory nie były brane przez nich pod uwagę – np. podjęcie zatrudnienia poniżej swoich kwalifikacji lub całkowite przebranżowienie.
Co możemy zauważyć, biorąc pod lupę przykładowe miasto na Kaszubach, Chojnice? Ta niemalże 40-tysięczna miejscowość zarejestrowało w roku 2021 6,2% bezrobocia, którym dotknięte zostały w większej mierze kobiety niż mężczyźni. Odsetek ten nie jest jeszcze aż tak duży, ale zaczyna być odczuwalny. Jeśli zatem należymy do grona osób poszukujących pracy w Chojnicach, warto byśmy sprawdzili oferty pracy na portalu Gowork.pl. Zauważymy z pewnością, że potrzeba jest fachowców w takich dziedzinach jak spawanie, dekarstwo czy budownictwo, ale też osób gotowych otworzyć własny biznes na zasadzie franczyzy.
Zobaczmy, gdzie jeszcze warto szukać pracy w 2023 roku.
Gdzie jeszcze szukać pracy przez internet?
Dostęp do internetu ma już prawie każdy obywatel naszego kraju, a to otwiera przed nami nowe możliwości. Swoje poszukiwania możemy zacząć od job boardów (takich jak wspomniany wyżej serwis Gowork.pl), czyli serwisów publikujących oferty oraz innych stron z ogłoszeniami, które mają kategorię „Praca”.
Kolejną rzeczą, którą powinniśmy zrobić, jest rozszerzenie swoich działań na media społecznościowe. Zarówno takie, które zajmują się zatrudnieniem, jak np. Linkedin (korzysta z niego aż 93% rekruterów na świecie) czy GoldenLine, jak i tych służących zwykle do innych celów. Zlecenia na jednorazowe zajęcia lub stałą współpracę znajdziemy np. na tematycznych grupach Facebookowych i innych portalach. Należy jedynie przyłączyć się do tych społeczności, które nas najbardziej interesują, wpisując np. „Praca Chojnice” lub „Mam pracę dla freelancera”.
Relokacja i inne możliwości
Internet, jak już wspomnieliśmy, daje wręcz nieograniczone możliwości, ale warto pamiętać również o innych sposobach na efektywne szukanie pracy. Jedną z nich jest metoda rekomendacji, czyli polecenia. Najlepiej powiedzieć o naszych kwalifikacjach i oczekiwaniach w związku z nową posadą jak największej ilości znajomych. Dotrzemy w ten sposób w miejsca, które w innym wypadku byłyby dla nas niedostępne, ponieważ część firmy prowadzi ukryte rekrutacje. Przy odrobinie szczęścia możemy też załapać się na program rekomendacyjny, w którym pracownicy otrzymują bonusy za polecenie znajomego do pracy. Można powiedzieć, że w takiej sytuacji każdy wygrywa, zarówno polecający, jak i sam kandydat.
Poza tym, w nieco większych miejscowościach organizowane są targi pracy. Wybierając się na to wydarzenie, mamy możliwość poznać firmy i rozejrzeć się po całym rynku w regionie. Widząc, w których branżach zapotrzebowanie jest największe, być może pomyślimy o kursie czy szkoleniu na stanowisko niezwiązane z naszym dotychczasowym wykształceniem.
Warto również rozważyć pracę poza regionem naszego zamieszkania. W Polsce nadal nie jest to aż tak popularne, jak w krajach zachodnich, ale przynosi wymierne korzyści. Wielu pracodawców proponuje nowozatrudnionym pakiety relokacyjne, dzięki którym przeprowadzka nie zrujnuje naszego budżetu. Bezrobotni mogą z kolei skorzystać z bonów relokacyjnych w wysokości 2-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Jeśli więc praca marzeń znajduje się w innej części kraju, warto zastanowić się nad przeprowadzką.
Przeczytaj też: Jak zostać przedszkolanką | Szkoły policealne w Chojnicach | Legendy: Przeklęty skarb
Kiedy jest najwięcej ofert pracy?
Poszukując nowej posady, dobrze jest wziąć pod uwagę jeszcze jeden aspekt – sezonowość ofert. W ciągu roku są bowiem okresy, które można nazwać przestojem na rynku pracy oraz związane z dynamicznym wzrostem ofert.
W wielu firmach rekrutację zawiesza się np. na czas wakacji, ponieważ większość osób decyzyjnych planuje na ten czas urlop. Jednak nie można brać tego za pewnik, ponieważ to właśnie w wakacje część przedsiębiorstw odnotowuje najwyższy ruch i w związku z tym najwięcej nowych pracowników przybywa właśnie w tym okresie. A ponieważ wiele osób zaczyna szukać pracy dopiero od września, w lecie konkurencja na niektóre stanowiska staje się dużo mniejsza. W wakacje warto zatem brać udział w rekrutacjach, pamiętając, że może być ich nieco mniej, a sam proces trochę się wydłuży. Obiektywnie najtrudniejszym czasem na znalezienie nowej pracy jest więc miesiąc po wakacjach.
Podobnie do okresu wakacyjnego sytuacja wygląda w okresie przedświątecznym – dla jednych jest to czas na zajęcie się sprawami rodzinnymi, a dla innych na znalezienie wymarzonej pracy przy mniejszej ilości konkurencji. Warto to wziąć pod uwagę w roku 2023!