Kaszuby to wspaniały pod względem turystycznym region Polski. Chętnie inwestują tu również duże firmy, dając pracę setkom, a nawet tysiącom okolicznych mieszkańców. jacy są najwięksi pracodawcy na Kaszubach? Sprawdźmy!

Kilka słów o Kaszubach

Kaszuby to region geograficzny, który obejmuje część terenów należących do województwa pomorskiego. Nazwa ta odnosi się także do krainy kulturowej, ponieważ jej mieszkańcy pielęgnują własną kulturę i język, nazywany dialektem kaszubskim.

O jakiej dokładnie części Polski mówimy? Myśląc o Kaszubach, mamy na myśli powiat kartuski, bytowski, lęborski, pucki, gdański, wejherowski, słupski, człuchowski, kościerski i chojnicki. Do Kaszub należą także miasta Gdańsk, Gdynia i Sopot.

Tereny te przyciągają nie tylko turystów, ale też inwestorów. Którzy najwięksi pracodawcy oferują zatrudnienie dla miejscowych mieszkańców? Spróbujmy ich sobie wymienić!

Najwięksi pracodawcy w poszczególnych powiatach

W powiecie kartuskim działają między innymi:

  • Interplastic, firma specjalizująca się w produkcji wyrobów, podzespołów i elementów wykonanych z metalu, tworzyw sztucznych i drewna. Zatrudnionych jest tu ponad 100 pracowników;
  • Przedsiębiorstwo Budowlane Górski – Kartuzy,  deweloper działający na terenie także innych miejscowości;
  • ELWOZ Sp. z o.o., realizująca prestiżowe i zaawansowane technologicznie i logistycznie inwestycje budowlane;

W Bytowie największym i najbardziej znanym pracodawcą jest z pewnością firma Drutex SA, zatrudniająca ponad 3 tysiące pracowników. Jest to też jeden z największych producentów okien w Europie. 

W powiecie puckim, pracę można znaleźć, na przykład w ZOELLER TECH Sp. z o.o., które to przedsiębiorstwo zatrudnia 671 osób. Inną dobrze prosperującą firmą jest Riela Polska Sp. z o.o., przeciętnie zatrudniająca ok. 150 osób oraz Amhil Europa Sp. z o.o., w której pracę znalazło już jakieś 130 osób. 

firma drutex w bytowie
Firma Drutex w Bytowie – fotografia pochodzi ze strony www Drutex.

Kolejnymi liczącymi się na rynku pracy firmami (ok. 100 zatrudnionych osób) są: Korporacja Budowlana Dom Sp. z o.o., MARPOL Sp. z o.o., Bryza Sp. z o.o., Pucka Gospodarka Komunalna Sp. z o.o., Puckie Zakłady Mechaniczne „Amex” Sp. z o.o. i Abruko Sp.z o.o. Wszystkie one znajdują się na terenie powiatu puckiego. 

Stosunkowo łatwo znaleźć pracę mogą także mieszkańcy powiatu chojnickiego, gdzie znajdują się Zakłady Mięsne Skiba oferujące pracę 1039 pracownikom. Dobrą sytuację mają również obywatele zamieszkali w powiecie słupskim, gdzie siedzibę ma Milarex sp. z o.o. zatrudniająca 1343 pracowników. 

Największe firmy w Trójmieście

To tylko kilka średnich i większych firm działających na Kaszubach. Zdajemy sobie jednak sprawę, że najwięksi pracodawcy ulokowali się w Trójmieście. Oto ich lista: 

  • LPP SA (25 tysięcy pracowników),
  • Energa SA (9 tysięcy pracowników,
  • Grupa Progres (6 tysięcy pracowników),
  • Remontowa Holding (4 tysięcy pracowników),
  • Jysk sp. z o.o. (2,3 tysięcy pracowników). 

Ze względu na duże zapotrzebowanie we wszystkich wymienionych przedsiębiorstwach, mogą tu znaleźć pracę osoby dopiero wchodzące na rynek pracy, bez dużego doświadczenia czy wykształcenia wyższego. Jednocześnie wakaty czekają na specjalistów, którym oferowane na początek są wyższe zarobki, możliwość rozwoju zawodowego i awans

Przeczytaj też: Co jeśli nie zdam matury? Co dalej? | Jak przebiega rozwód kościelny?

Źródło: kariera.jysk.pl

Gdzie jeszcze można znaleźć pracę?

Myśląc o największych pracodawcach na Kaszubach, w głowie mamy pewnie zwłaszcza firmy zajmujące się produkcją, przetwórstwem lub transportem. Czasem jednak (jak pokazuje nawet zestawienie największych pracodawców Trójmiasta) praca czeka na nas w punktach usługowych i marketach

Z tego względu poszukujący pracy w mniejszych miejscowościach, oddalonych od Gdańska, Gdyni i Sopotu, mogą aplikować do supermarketów typu Biedronka, Lidl, Kaufland czy starać się o pracę na stacjach paliw, jeśli tylko znajdują się one w pobliżu.

Jeżeli zaś należymy do osób, którym nie uśmiecha nam się praca na kasie, magazynie bądź przy wykładaniu towaru, to oczywiście nie koniec możliwości. Wiele naprawdę dużych pracodawców, choć ma siedzibę swojej firmy w większych miastach, chętnie podejmuję współpracę z pracownikami rozsianymi po całej Polsce. Czasami wystarczy zadbać tylko o dostęp do Internetu i laptop by wykonywać już proste, ale płatne zajęcia. Dynamicznie rozwijająca się Branża IT dostępna jest dla wszystkich, którzy chcą się uczyć i mają właściwy poziom determinacji. 

Inną możliwością jest założenie własnej działalności gospodarczej, związanej na przykład z licznymi atrakcjami turystycznymi Kaszub.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

opiekunka do dziecka niania Previous post Jaka powinna być niania? Poznaj cechy, wymagania, obowiązki i zarobki opiekunek do dziecka
gornicza wioska chojnice Next post Górnicza Wioska – atrakcje w okolicach Chojnic