Chojnice leżące na Kaszubach raczej nie kojarzą nam się z atrakcjami związanymi z wydobywaniem węgla. A jednak! Jedną z interesujących atrakcji tej okolicy jest Górnicza Wioska. Co możemy tu zobaczyć i czego doświadczyć?

Najważniejsze informacje dla zwiedzających Górniczą Wioskę

Pełna nazwa tej kaszubskiej atrakcji to Wieś Górnicza Węgla Brunatnego. Skąd wziął się pomysł na jej utworzenie? Inspiracją stały się pozostałości po jedynych podziemnych kopalniach węgla brunatnego, które istniały właśnie na północy Polski. Prace na ich terenie wykonywane były w latach 1850-1939

Niezwykła wioska ma za zadanie pokazać historię i metody wydobycia tego kruszcu, ale nie tylko. Możemy w niej również zobaczyć gry i tradycje z tamtych czasów. Turystom przybliżane są także ciekawe gatunki ptaków, zwierząt i roślin egzystujących na terenach Borów Tucholskich. 

Osoby wybierające się do Górniczej Wioski powinny pamiętać, że atrakcja dostępna jest 

wyłącznie w sierpniu i lipcu od wtorku do niedzieli w godzinach od 12 do 17. Niestety, z uwagi na zniszczenie podziemnej części kopalni i brak środków na jej odbudowanie, obecnie nie ma możliwości zwiedzania tej części. 

Cel Górniczej Wioski

Na nasze zainteresowanie i docenienie z pewnością zasługują pomysłodawcy i twórcy tego niezwykłego miejsca. Oni sami mówią o sobie, że są grupą społeczników, którym szczególnie zależy na ochronie zabytków, tradycji i dziedzictwa kulturowego. To właśnie dzięki ich pasji, ten fragment polskiej historii nie pójdzie w zapomnienie. 

Wśród celów statutowych przedsiębiorstwa znalazła się ochrona dziedzictwa i zabytków, prowadzenie badań archeologicznych, aktywizacja społeczności lokalnej, promocja potencjału wsi i turystyki opartej na dziedzictwie, a także ochrona przyrody

Każdy odwiedzający tę atrakcję turystyczną przyczynia się do jej dalszego rozwoju, bo zysk ze sprzedanych biletów idzie właśnie na m.in. dalsze prace badawcze i inne działania pozwalające zrekonstruować część zabytków znajdujących się pod ziemią. 

Zobacz też: Chojnice atrakcje | Bitwa pod Chojnicami | Bory Tucholskie – co zobaczyć?

Co przygotowano dla turystów indywidualnych?

Jeśli jesteśmy w okolicach Borów Tucholskich i wciąż zastanawiamy się, czy warto odwiedzić Górniczą Wioskę, koniecznie zapoznajmy się z poniższą listą. Na każdego turystę indywidualnego czekają tu atrakcje, takie jak:

  • Poszukiwanie skarbu górnika Wilhelma Krügera. Pod tą nazwą kryje się gra terenowa. Naszym zadaniem jest odnalezienie skarbu, wykorzystując otrzymane karty specjalne. Podczas zabawy dowiadujemy się więcej o historii górnictwa, górników i miejscowej przyrody. Dzięki audio przewodnikowi możemy też usłyszeć głosy zwierząt i ptaków, usłyszeć ciekawostki z ich życia;
  • Spotkanie z duchem kopalni – Skarbnikiem. Ta tajemnicza postać opowiada turystom o górnictwie i górnikach oraz wprowadza ich pod ziemię. Obecnie najniżej można zejść na głębokość 6 metrów, czyli tyle, ile wynosi poziom wejścia do sztolni;
  • Interaktywna przygoda w Starej Maszynowni. To kolejny sposób na uzyskanie wiedzy o tym miejscu podany w bardzo przystępnej formie – z pomocą interaktywnej makiety Wioski Górniczej sprzed 100 lat;
  • Pole dla gzubów. Najmłodsi, mając do dyspozycji felgi, zbijak, labirynt kulkowy czy strzelanie z procy do puszek, mogą poznać gry, które bawiły dzieci w XIX wieku; 
  • Dzieci będą zachwycone także pozostałymi atrakcjami: ścieżką bosego Antka (sensoryczną ścieżką zmysłów) i wiejską zagrodą z domowymi zwierzętami.

Cykliczne imprezy i warsztaty, w których warto wziąć udział

Na uwagę zasługują również organizowane latem imprezy tematyczne. Na przykład borowiacko-śląska biesiada weselna o nazwie „Wesele Sztygara” to wydarzenie bazujące na tradycjach weselnych z końca lat 30. XX wieku oraz inspirowane prawdziwym wydarzeniem (weselem, które odbyło się 1933 roku w Pile). Mamy niepowtarzalną okazję zostać gościem sztygara Eryka i jego wybranki, Zosi. Muzyka na żywo, smaczne, tradycyjne posiłki, tańce i wesołe przyśpiewki pozostaną w naszej pamięci na długo.

Górnicza Wioska zachęca także organizacje pozarządowe, fundacje, grupy nieformalne i instytucje publiczne do skorzystania z licznych warsztatów i szkoleń. Członkowie tych organizacji mogą w przystępny sposób poszerzyć swoją wiedzę z takich dziedzin jak:

  • tworzenie wiosek tematycznych, integracja zespołu czy tworzenia biznesplanu przedsięwzięcia społecznego;
  • teoria i praktyka w tworzeniu gier terenowych;
  • praktyczne warsztaty z tworzenia produktów lokalnych.

Oferta Górniczej Wioski jest więc na tyle różnorodna i ciekawa, że każdy znajdzie coś dla siebie. Warto przenieść się do czasów przed II wojną światową lub zainspirować pomysłem ochrony zabytków i tradycji w swojej okolicy!

Górnicza wioska na mapie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

najwieksi-pracodawcy-kaszuby Previous post Najwięksi pracodawcy na Kaszubach
procesy czarownic chojnice Next post Procesy czarownic w Chojnicach – czy to tylko legenda?