Chojnice to jedno z miast położonych wokół Parku Narodowego „Bory Tucholskie” i doskonała baza wypadowa do niezwykle malowniczych i przepięknych terenów, pełnych dzikiej przyrody. Ukojenie znajdą tu zarówno miłośnicy spokoju na łonie natury, jak i fani pieszych wędrówek i rowerowych wypraw, na których czekają liczne szlaki. Ten rejon to także gratka dla amatorów odkrywania historii i nietuzinkowej miejskiej rozrywki.
Unikatowa przyroda, czyli najważniejsza atrakcja Borów Tucholskich
Krajobraz Borów Tucholskich jest unikalny nie tylko w skali kraju, ale także Europy. Nigdzie indziej nie doświadczymy takich widoków. Znajduje się tu kilka parków krajobrazowych oferujących turystom niezapomniane obrazy.
Bory zamieszkuje wiele gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem. Podczas spaceru można natknąć się tu nie tylko na sarny, bobry czy lisy, ale także zobaczyć m.in. borsuka, wydrę, bociana czarnego, czaplę siwą czy sokoła wędrownego.
Zimą w Borach Tucholskich okazyjnie pojawiają się nawet wilki. Zachwyca również tutejsza flora. Żyją tu rośliny owadożerne, m.in. rosiczki, spotkać można lilie wodne oraz stanąć pod “Chrobrym”, czyli cisem mającym około tysiąca lat i obwód pienia wynoszący 250 cm. Warto wspomnieć też o Dębie Bartusiu, czyli innym, ciekawym pomniku przyrody.
W parku wytyczono pięć pieszych szlaków turystycznych. Długość najkrótszego to około 1,5 km, natomiast najdłuższy ciągnie się na przestrzeni około 22,1 km. Trasy rowerowe zajmują łączną długość 25,5 km. Dla najmłodszych przygotowano cztery ścieżki edukacyjne, które pozwalają dowiedzieć się nieco o znaczeniu przyrody w życiu człowieka i konieczności jej ochrony.
Przeczytaj też: Przewodnik po klubach sportowych Chojnic | Zmiany w awansach zawodowych nauczycieli
Nie tylko kajaki — liczne atrakcje wodne
Najważniejszymi ciekami wodnymi Borów Tucholskich jest Brda i tzw. Czarna Woda, czyli Wda, ale poza nimi w regionie znajduje się jeszcze wiele innych rzek. W granicach parku narodowego mieści się także aż 21 jezior!
Wszystko to sprawia, że wiele firm z Chojnic i okolic organizuje spokojne oraz bardziej emocjonujące spływy kajakowe. Nieopodal miasta leży wieś Charzykowy posiadająca własny port jachtowy. Na tutejszym jeziorze można uprawiać windsurfing i żeglarstwo, wypożyczyć rower wodny albo po prostu popływać. Znajdują się tu dogodne warunki zarówno do biernego, jak i aktywnego odpoczynku nad wodą, dobre również dla rodzin z dziećmi w każdym wieku.
Jeziora Borów Tucholskich to doskonałe miejsce dla amatorów wędkarstwa. Przy akwenach wodnych znajdują się strefy wydzielone specjalnie dla tej aktywności. Należy jednak pamiętać, że połów możliwy jest tylko po wykupieniu zezwolenia, którego cena zaczyna się od 5 zł za dzień. Z wędką nie wolno zapuszczać się także na niedozwolone do tego tereny. Wszystko to służy dbałości o przyrodę i ochronie niektórych gatunków ryb. Przed rozpoczęciem wędkowania warto przeczytać regulamin zamieszczony na stronie Parku Narodowego “Bory Tucholskie”.
Słów kilka o Kaszubach i historii Chojnic
W samych Chojnicach warto pojawić się na Placu Jagiellońskim, malowniczym miejskim rynku z przyciągającym budynkiem ratusza oraz przejść pod bramę Człuchowską, która jest jednym z symboli miasta. To obiekt z XIV wieku, dziś znajduje się tu ciekawe Muzeum Historyczno-Etnograficzne. Miejscowa legenda głosi, że brama Człuchowska to jedno z wyjść podziemnych tuneli ciągnących się aż do, oddalonego o ponad 14 km, zamku krzyżackiego w Człuchowie.
W muzeum można dowiedzieć się wiele o początkach powstania Chojnic i jego dalszej historii. To idealny wstęp do zwiedzenia pozostałych średniowiecznych fortyfikacji miejskich, np. Baszty Kurza Stopka, Szewskiej i Wroniej. Na uwagę zasługuje także barokowy Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Chojnicach i Bazylika Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela. Zwieńczeniem spaceru po mieście może być obszerny Park Tysiąclecia.
Część Borów Tucholskich i same Chojnice znajdują się na Kaszubach, tym samym są mocno związane z historią i kulturą Kaszub. W Brusach-Jagliach, 25 minut drogi samochodem na północny wschód od Chojnic znajduje się Muzeum Regionalne Chata Kaszubska. Wizyta w tym miejscu pozwoli doświadczyć warunków i sposobów życia rdzennych mieszkańców Kaszub, poznać ich historię, a nawet dowiedzieć się, skąd wzięły się, dziś osobliwie brzmiące, lokalne nazwy miejscowości, takich jak np. Swornegacie czy Męcikał.
Najciekawsze atrakcje miejskie na słoneczne i pochmurne dni
Chcącym poszaleć lub zrelaksować się w wodzie, nie tylko Jeziora Charzykowskiego, Chojnice oferują rozbudowany aquapark ze strefą basenową, rozrywkową, saun oraz SPA. Wrażeń dzieciom, młodzieży, jak i dorosłym dostarczy także miejscowe Canpol Extreme Center, czyli całoroczny, kryty tor kartingowy.
Nigdzie w kraju nie znajdziemy miejsca podobnego do chojnickiego Eksperymentarium. Znajdują się tu interaktywne wystawy, dzięki którym możliwe jest manualne, zmysłowe i intelektualne doświadczenie związku człowieka z przyrodą. Wizyta w Eksperymentarium to idealne uzupełnienie ścieżek edukacyjnych Parku Narodowego “Bory Tucholskie”.