Maturzyści intensywnie przygotowują się do egzaminu dojrzałości, który czeka ich już za kilka tygodni. Wielu z nich od wyników matury uzależnia swoją dalszą przyszłość. A co jeśli nie powiedzie im się w którymś z przedmiotów obowiązkowych lub dodatkowych? Czy niezdana matura przekreśla szansę na dobre studia lub pracę? Spróbujmy odpowiedzieć sobie na te pytania!

Kiedy egzamin maturalny uważa się za niezdany?

Egzamin maturalny uważa się za niezdany, gdy absolwent nie otrzyma przynajmniej 30% możliwych do zdobycia punktów z jednego przedmiotu obowiązkowego lub z większej ich ilości. Warunki te dotyczą zarówno części pisemnej, jak i ustnej. W sytuacji, w której egzamin z danego przedmiotu obowiązkowego został zdającemu unieważniony, również czeka go poprawa matury.

Jak wielu uczniów to dotyczy? Biorąc pod uwagę 2022 rok, do matury przystąpiło wtedy 268 257 osób. Najczęściej oblewanym przedmiotem okazała się matematyka (nie zdało jej 18% uczniów – 14% licealistów, 25% uczniów techników i 71% absolwentów szkół branżowych drugiego stopnia), a następnie język polski (5% z wszystkich zdających). Najlepiej zaś wyglądały wyniki z języka obcego nowożytnego.

Przeczytaj też: Praca na awakcje w Chojnicach – jakie opcje są do wyboru? | Dlaczego warto czytać książki?

Ponowne przystąpienie do egzaminu maturalnego

Jeśli to nam powinęła się noga na maturze, a marzymy o pójściu na studia, możemy zdecydować się na przystąpienie do egzaminu poprawkowego. Otwiera się przed nami taka możliwość, jeśli nie zdamy tylko jednego przedmiotu.

Egzamin maturalny w terminie poprawkowym odbędzie się w 2023 roku w sierpniu (w zeszłym roku był to wtorek, 23 sierpnia). Absolwent, który spełnia wymagania dotyczące przystąpienia do egzaminu poprawkowego, powinien w terminie 7 dni od ogłoszenia wyników matury złożyć do przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego pisemne oświadczenie o chęci przystąpienia do egzaminu poprawkowego.

Jeśli jednak nie udało nam się zdać z dwóch lub z trzech egzaminów obowiązkowych, szansa na ich poprawę pojawi się dopiero wraz z nowym rokiem szkolnym. Do poprawek możemy podchodzić przez pięć kolejnych lat od przystąpienia do egzaminu maturalnego ze swoim rocznikiem.

Ci, którzy chcieliby przygotować się lepiej do egzaminów, mogą zgłosić swoje uczestnictwo do jednego z kursów organizowanych przez niektóre uczelnie lub skorzystać z usług korepetytora. Nawet jeśli czeka nas matura poprawkowa, nadal możemy ubiegać się o przyjęcie na wymarzone studia, musimy jednak dopilnować terminów składania dokumentów podanych na stronie wybranej przez nas uczelni. Tam, gdzie zostały jeszcze wolne miejsca, prowadzona jest druga tura rekrutacji.

Niezdana matura – co dalej?

Czasami jednak maturzystom nie zależy na dostaniu się na studia lub zwyczajnie zniechęcili się do nauki języka polskiego czy matematyki. Co wtedy? Czy już nie mają szansy na dobre wykształcenie i zawód? Absolutnie nie!

Świadectwo maturalne nie będzie potrzebne na przykład do tego, by dostać się na interesujący nas kierunek szkoły policealnej. Dzięki niemu nadal czeka nas możliwość kariery w branży medycznej, informatycznej czy kosmetycznej. Oto przykładowe kierunki w szkole policealnej GoWork:

  • Masaż z rehabilitacją.
  • Technik farmaceutyczny.
  • Opiekun medyczny.
  • Higienistka stomatologiczna z implantologią.
  • Asystentka stomatologiczna z ortodoncją.
  • Kosmetologia z liftingiem rzęs.

Inną opcją jest podjęcie się pracy zawodowej. Ciekawe oferty, w których nie wymagane jest świadectwo dojrzałości, są w zasięgu naszej ręki, zwłaszcza jeśli mieszkamy w większym mieście. Najłatwiej załapać się np. jako pracownik znanych sieci fast food. Tu wystarczy zaangażowanie i pracowitość, by szybko awansować w hierarchii. Praktyka pokazuje, że wystarczą chęci i ambicja, by zdobyć upragnioną posadę równie szybko, jak rówieśnicy, którym udało się zdać maturę i dostać na studia.

Czas po maturze można przeznaczyć na jeszcze inny cel – wyjazd za granicę. Nie mając wielu zobowiązań rodzinnych czy obciążeń finansowych, prawdopodobnie lepiej poradzimy sobie z tą zmianą niż dojrzalsi migranci. Podjęcie pracy za granicą otworzy też przed nami możliwość szlifowania języka, podróżowania w ciekawe miejsca i nawiązania nowych, ciekawych przyjaźni. Po powrocie do kraju umiejętności społeczne, językowe i inne kompetencje miękkie będą z pewnością cenne dla każdego pracodawcy.

Podsumowując, nawet jeśli w tym roku nie udało nam się uzyskać świadectwa dojrzałości, świat nadal stoi przed nami otworem. Możemy z powodzeniem skorzystać z możliwości, które oferuje!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Projekt Workify – czyli młodzi o rynku pracy