Jako społeczeństwo z roku na rok czytamy coraz mniej – łatwiej jest nam sięgnąć po komórkę czy obejrzeć kolejny odcinek ulubionego serialu. Jednak czytanie książek niesie za sobą wiele wartości! Jakich? I jak znaleźć pozycje najbardziej interesujących dla nas? Dlaczego warto czytać książki? Przekonajmy się!
Korzyści płynące z czytania książek
Czytanie książek niesie za sobą wiele korzyści. Do tych najważniejszych należy:
- Szansa poszerzania horyzontów i zdobycia wiedzy. Dotyczy to zwłaszcza poradników i książek popularnonaukowych;
- Źródło inspiracji. Dobre książki skłaniają swoich czytelników do refleksji, nie narzucając im jednocześnie żadnego tempa. Możemy w dowolnej chwili przerwać lekturę i oddać się rozmyślaniom na temat, który nas poruszył. To z kolei może skłonić nas do przyjęcia nowych poglądów lub podjęcia się nowej inicjatywy;
- Książki poprawiają koncentrację. Według niektórych, dzięki regularnemu czytaniu, poprawia się nasza koncentracja także w innych dziedzinach życia;
- Czytanie książek pozwala poznać zasady ortografii i gramatyki, a to ułatwia sprawną i profesjonalną komunikację w pracy czy w social mediach;
- Czytanie książki przed snem ułatwia zasypianie, pozwalając odpocząć od niebieskiego światła i trochę się zmęczyć oraz odciągnąć umysł od natłoku myśli;
- Czytanie rozwija wyobraźnię;
- Książki budują pewność siebie, ponieważ dzięki nim zyskujemy własne zdanie na wiele tematów;
- Dobra literatura jest łatwo dostępna i nie zawsze musimy za nią płacić. Wystarczy zapisać się do biblioteki, żeby uzyskać dostęp do niezliczonej ilości publikacji;
- Czytanie książek poszerza nasz zasób słów, a to ułatwia nam wypowiadanie się w sposób bardziej precyzyjny i ciekawy;
- Nauka języków obcych pójdzie nam znacznie łatwiej, jeśli spróbujemy przeczytać w oryginale swoje ulubione pozycje.
Przeczytaj też: Trendy w szukaniu pracy w 2023 roku | Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop?
Jak wybrać książkę dla siebie?
Mimo wszystkich wymienionych tu plusów nadal istnieje ryzyko, że nie przeczytamy w tym roku ani jednej książki. Dlaczego?
Ponieważ po prostu nie natrafimy na nic, co wzbudziłoby w nas większe zainteresowanie. Wybór lektury to swego rodzaju sztuka. Z tego też względu warto zastosować się do poniższych wskazówek:
- Nie sięgaj po najbardziej reklamowane nowinki – lepiej jest poczekać, aż wartość danego egzemplarza zostanie choć częściowo zweryfikowana. Na przykład książki celebrytów dobrze sprzedają się jedynie na początku, a te, które być może nie były reklamowane przez księgarnie i ich media społecznościowe, mogą się okazać wyjątkowo wartościową lekturą.
- Nie kieruj się wyłącznie ładną okładką czy intrygującym opisem. Mają one wywołać konkretne emocje, ale uleganie im jest najkrótszą drogą do rozczarowania. Po raz kolejny lepiej jest poczekać na sprawdzone recenzje.
- Bądź sceptyczny wobec opinii i rekomendacji. W dobie Internetu dosłownie każdy może wypowiedzieć się na dowolny temat. Duże lepiej poszukać np. wśród booktuberów kogoś, kto ma podobny gust i zainteresowania do naszych.
- Wybieraj książki na tematy, które naprawdę cię interesują. Napisane w barwny i ciekawy sposób będą na nas oddziaływać także w tzw. codziennym życiu, kiedy jakiś element rzeczywistości przypomni nam to, czego dowiedzieliśmy się z lektury.
Jak poszerzyć swoje horyzonty?
Warto także od czasu do czasu spróbować czegoś nowego, zwłaszcza jeśli nie czytaliśmy już od dawna. W takim przypadku możemy szukać wśród gatunków literackich, które do tej pory nie były dla nas ciekawe. Jak wzbudzić nasze zainteresowanie względem nich?Po pierwsze, możemy popytać znajomych, przejrzeć ich biblioteczkę i dowiedzieć się, które książki są dla nich najbardziej wartościowe i dlaczego. Po drugie, możemy poszukać inspiracji w innych działach niż zwykle w bibliotece lub księgarni. Po trzecie warto zarejestrować się na forach dyskusyjnych dotyczących książek i śledzić popularne wpisy. I po czwarte, dobrze jest czytać blogi książkowe, najpierw weryfikując, czy dana recenzja nie powstała w wyniku współpracy z wydawcą.