Jak przedstawia się oferta szkół policealnych i ponadgimnazjalnych w Chojnicach? Czy można zdobyć w nich kompetencje i wiedzę poszukiwane na rynku pracy? Żeby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z wyszukanymi przez nas informacjami!
Dla kogo technikum, liceum lub szkoła policealna?
Zanim poszukamy odpowiedzi, warto zauważyć, że nie wszyscy wybierają się na studia, by tam uczyć się wymarzonego zawodu. Czasami życie pisze nam inny scenariusz, bywa też że podejmujemy w pełni świadomą decyzję, by skończyć edukację wcześniej. Aby mimo wszystko zdobyć wykształcenie, które ułatwi nam znalezienie pracy i przyniesie satysfakcję, warto rozważyć wybór szkoły policealnej lub dobrze ukierunkowanej klasy ponadgimnazjalnej. Młodzież i dorośli mieszkający w Chojnicach mają w tej dziedzinie dosyć spory wybór.
Rodzaj edukacji, o którym mowa powyżej, to także dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie mają czasu lub motywacji na zdobywanie wykształcenia wyższego. Czas, który spędziliby na nauce, mogą wykorzystać, podejmując się pierwszej pracy. Dla przyszłych pracodawców będzie to cenna informacja w CV, która może przebić nawet tytuł magistra przed nazwiskiem. Młody wiek, zapał i nabyte już praktyczne umiejętności trudno w tym momencie przecenić.
Szkoły policealne w Chojnicach
Zacznijmy od szkół policealnych, których mamy w mieście dwie. Co do zaoferowania ma Centrum Kształcenia Ustawicznego? Jesteśmy w stanie nabyć tu odpowiednich kwalifikacji w następujących zawodach:
- technik administracji,
- technik informatyk,
- technik rachunkowości,
- technik turystyki wiejskiej,
- technik ochrony fizycznej osób i mienia,
- technik pojazdów samochodowych,
- technik bezpieczeństwa i higieny pracy,
- florysta.
Oprócz tych niewątpliwie praktycznych kierunków w Szkole Policealnej oferowane są również kursy ułatwiające znalezienie pracy, w tym kurs języka angielskiego i niemieckiego. W związku z lokalnymi potrzebami możemy też zdobyć umiejętności potrzebne m.in. do wykonywania usług krawieckich, wykonywania i realizacji projektów medialnych, produkcji wyrobów piekarskich i cukierniczych oraz innych.
Oprócz tego w Chojnicach funkcjonuje Medyczna Szkoła Policealna. Wśród prowadzonych przez nią kierunków należy wymienić dwuletnie szkoły o profilu:
- technik masażysta,
- opiekunka dziecięca,
- terapeuta zajęciowy,
- opiekun w domu pomocy społecznej.
A także roczne, bądź krótsze krótsze kursy dające tytuł:
- opiekunki środowiskowej,
- asystenta osoby niepełnosprawnej,
- opiekuna osoby starszej.
Nauka w tej szkole jest bezpłatna i kończy się egzaminem zewnętrznym, który umożliwia zdobycie certyfikatu w języku polskim i angielskim.

Szkoły ponadgimnazjalne
A co powiedzieć o szkołach ponadgimnazjalnych, które młodzież wybiera po ukończeniu podstawówki? W Chojnicach mamy trzy takie placówki, które w ciągu 4- lub 3-letniego cyklu pozwalają zdobyć wykształcenie średnie, a często też zawód.
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 proponuje następujące kierunki:
- technik mechanik,
- technik elektryk,
- technik elektronik,
- technik informatyk,
- technik budownictwa,
- a także liceum i szkołę zawodową.
Oferta Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 przedstawia się z kolei tak:
- fryzjer,
- kucharz,
- mechanik pojazdów samochodowych,
- sprzedawca,
- stolarz,
- murarz-tynkarz,
- ślusarz,
- wędliniarz,
- klasa wielozadaniowa.
Natomiast Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 oferuje:
- technik geodeta,
- technik hotelarstwa,
- technik cyfrowych projektów graficznych,
- profil socjalny liceum profilowanego z oddziałem integracyjnym
Jak łatwo zauważyć, kierunki kształcenia w poszczególnych szkołach się nie powtarzają, dając szeroki wachlarz wyboru przyszłego zawodu. Skupiają się raczej na praktycznych umiejętnościach, których wymaga miejscowy rynek. Decydując się na którąkolwiek opcję i kończąc szkołę z pozytywnym wynikiem, znacząco zwiększamy swoją szansę na stabilne zatrudnienie.

Jaki zawód wybrać?
Pozostają ostatnie pytania, które każdy młody człowiek musi sobie zadać: co chciałbym w życiu robić? W czym byłbym dobry? Który zawód pozwoli mi na oddanie się swoim pasjom w czasie wolnym? Ostatnie pytanie jest równie zasadne, co dwa poprzednie. Zdarza się bowiem, że w trakcie nauki, odkryjemy, że nie jesteśmy stworzeni do tego rodzaju pracy. Nie oznacza to, że jesteśmy skazani na porażkę. Mamy wtedy kilka możliwości – zmienić profil i zacząć szkołę od początku, dokończyć kierunek i zdobyć w nim pracę, lub wybrać się na związane z naszymi zainteresowaniami kursy bądź studia. Każda z tych opcji może być dla nas dobrym wyjściem.
Ostatecznie, bez względu na to, jaką drogę obierzemy, szkoła pomoże zdobyć nam umiejętność przyswajania wiedzy i stosowania jej w praktyce. Z takimi przygotowaniem, możemy śmiało wkroczyć w dorosłe życie i znaleźć na rynku pracy miejsce dla siebie.