Osoby, które właśnie ukończyły szkołę lub szukają pracy z innych powodów, mogą się zastanawiać, czy warto pozostać w Słupsku i tutaj szukać pracy. Jak przedstawia się rynek? Które branże mają największe zapotrzebowanie? Sprawdźmy to, na podstawie często pojawiających się ogłoszeń!
Praca dodatkowa w Słupsku
Pierwsze, co rzuca się w oczy, gdy przeglądamy oferty pracy w Słupsku na przykład w serwisie GoWork.pl, jest mnogość propozycji zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin. Praca na ½ etatu lub mniej, w weekendy bądź w nietypowych godzinach może być szczególnie interesująca dla osób, które chcą pogodzić różne obowiązki – np. szkołę, opiekę nad dziećmi lub etat w innej firmie.
Ogłoszenia, które dominują w tym sektorze, związane są z takimi działaniami, jak inwentaryzacje, sortowanie paczek w firmie Inwork Sp. z o.o., nauczanie języka angielskiego w miejscowym Zespole Szkół Ponadpodstawowych, nauczanie przedmiotów zawodowych czy pomoc dorywcza przy przeprowadzkach.
Części z nich podejmują się studenci w trakcie nauki, co umożliwia im zdobycie niezależności finansowej. Staż pracy na ½ czy ¼ etatu jest też dobrze odbierany przez ich przyszłych pracodawców, którzy w ten sposób uzyskują informację, że mają do czynienia z ludźmi pracowitymi i zaradnymi.
Dla wykształconych w konkretnych kierunkach
Lokalny rynek jest również otwarty na osoby o wąskich specjalizacjach. Jakich konkretnych zawodów szukają miejscowi pracodawcy?
Tak, jak w pozostałych częściach kraju, tak również w Słupsku rozwija się branża IT. Powiązane z tym stanowiska, o których możemy pomyśleć, to np. Wydawca, Senior Software Developer w firmie Marcel S.A., czy nauczyciel informatyki w jednej z lokalnych szkół.
Duży ruch obserwuje się również w branży budowlanej, gdzie potrzeba zarówno pracowników fizycznych, jak i kierowników budowy i inżynierów. W dziedzinie zdrowia brakuje wciąż pielęgniarek, opiekunek osób starszych i lekarzy internistów. Zatrudnienie na pełen etat znajdą również kosmetolodzy i fryzjerzy obojga płci. Mężczyźni posiadający kwalifikacje na pewno znajdą coś dla siebie w branży samochodowej, murarskiej czy przy spawaniu.
Przeczytaj: Gdzie szukać pracy? Trendy na 2023 rok. | Atrakcje w Chojnicach na niepogodę

Praca bez wykształcenia lub bez doświadczenia
A co zrobić w sytuacji, kiedy nie mamy odpowiedniego wykształcenia lub nie ma na nie w tej chwili żadnego zapotrzebowania? Słupsk ma oferty pracy również dla nas! Wśród najczęściej poszukiwanych profesji, znajdują się:
- pracownik ochrony,
- pracownik przebudowy marketu,
- sprzątaczka,
- konserwator,
- magazynier,
- pomocnik na budowie, pomocniczy robotnik drogowy,
- kasjer.
Choć w większości wymienionych powyżej stanowisk niezbędna jest siła fizyczna, co dla niektórych może być minusem, pracę taką można wykonywać od razu po krótkim przeszkoleniu stanowiskowym. Chętnie podejmują się więc tego rodzaju zatrudnienia osoby lubiące mniej skomplikowane zadania.
Największe firmy w Słupsku i okolicach
Cały ten artykuł i analiza rynku pracy w Słupsku, byłaby niepełna, gdybyśmy nie uwzględnili w niej kilku dużych przedsiębiorstw, które mają duże znaczenie gospodarcze dla miasta i przynoszą mu spore dochody. Warto w tym miejscu wymienić:
- producenta opakowań, wiader i pojemników z tworzyw sztucznych Plast-Box S.A.,
- Przedsiębiorstwa Instalacji i Konstrukcji INSTALEX Sp.j.
- producenta okien i drzwi MS więcej niż okna Sp. z o.o.,
- producentów szyb samochodowych NordGlass i Lauber,
- oraz działających w branży spożywczej spółek Miralex i Perla Polska.
Gdyby brakowało nam pomysłów na rozpoczęcie swojej ścieżki zawodowej, zawsze możemy zacząć od wysłania CV w jedno z tych miejsc. Nawet jeśli aktualnie nie jest prowadzona tu żadna rekrutacja, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości nowi pracownicy będą poszukiwani. Tak naprawdę to właśnie dzięki tym dobrze prosperującym fabrykom, rynek pracy w Słupsku ma swym mieszkańcom więcej do zaoferowania.

Kilka istotnych danych na temat pracy w Słupsku
Żeby jednak otrzymać pełen obraz sytuacji, dobrze byłoby przyjrzeć się również danym, które możemy znaleźć na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. Co z nich wynika? Okazuje się, że w ostatnich latach najwięcej osób pracuje w przemyśle, budownictwie i usługach, najmniej natomiast w rolnictwie i finansach.
Choć zarobki w Słupsku są niższe niż w Trójmieście, przeciętne średnie wynagrodzenie rośnie z roku na rok. Oczywiście, pandemia SARS-Cov-2 negatywnie odbiła się na niektórych przedsiębiorstwach, ale specjaliści przewidują, że wciąż łatwo będzie znaleźć pracę w takich zawodach, jak budownictwo, medycyna, edukacja, gastronomia, transport, handel i przetwórstwo przemysłowe.