Stanowiska w branży IT są jednymi z najlepiej opłacanych na świecie. Nic dziwnego, że tak wiele osób właśnie w tym kierunku chce poprowadzić swoją karierę zawodową. W tym artykule zajmiemy się tym, jak zdobyć swoją pierwszą pracę.

IT – dostępne w branży zawody

Istotny dla wszystkich poszukujących swojego miejsca branży jest fakt, że próg wejścia umieszczono dosyć nisko. W przeciwieństwie do innych dobrze płatnych zawodów, pracownicy IT nie są zobowiązani do ukończenia wyższych studiów. Muszą jednak zdobyć wiedzę i umiejętności, których wymagają pracodawcy. Z jakich dziedzin?

To już zależy od tego, na którą ostatecznie ścieżkę zawodową się zdecydują. Zanim więc pomyślimy o nauce, tworzeniu CV i aplikowaniu, poznajmy bliżej zawody, o których mowa. Są to:

  • programista, czyli członek zespołu piszący programy komputerowe,
  • specjalista od data science (analizy danych),
  • UX Designer,
  • tester oprogramowania, który wychwytuje błędy w kodzie,
  • rekruter IT,
  • grafik.

Każdy większy zespół składa się z kilku lub kilkunastu przedstawicieli wymienionych wyżej profesji. Podobnie też jak w każdej innej firmie potrzebni są zarówno specjaliści i pracownicy z długoletnim stażem, jak i ci, którzy dopiero zaczynają. To właśnie miejsce dla osób zaczynających przygodę z IT. 

jak wejsc do it

Jak wejść w branżę IT?

Na początek warto poznać kilka faktów. Poszukiwania pierwszej pracy trwają często całe miesiące i zajmują tyle czasu dziennie, ile praca na cały etat. Chodzi nie tylko o przesyłanie CV we właściwe miejsca, ale też poszerzanie wiedzy pod kątem przyszłego pracodawcy, utrwalanie jej i praktyka. 

Jak pokazują doświadczenia wielu osób, trzeba umieć znacznie więcej niż podstawy, których naucza się na kursach internetowych. Wynagrodzenie w pierwszej pracy to również nie jest żadna niesamowita kwota – zwykle waha się w okolicy średniej krajowej. 

Często, żeby załapać się tylko na płatny staż, musimy mieć sporo cierpliwości i determinacji. Od tego właśnie należy zacząć swoje pierwsze kroki w branży IT: od rozprawienia się z nierealnymi oczekiwaniami oraz nastawieniem na ciężką pracę na początku.

Kolejny krok to poszukiwanie mentora, który podpowie nam w którą stronę możemy się rozwinąć oraz gdzie aplikować. Może też nas polecić znajomemu pracodawcy. Przy odrobinie szczęścia mentor sprawdzi nasze projekty i udzieli co do nich merytorycznych wskazówek. Jeśli jednak nikogo takie nie uda nam się znaleźć, nie znaczy to wcale, że jesteśmy skazani na porażkę.

Inną opcją jest udział w projektach open source. Zdobyte tu doświadczenie będzie bezcenne dla nas oraz wartościowe w procesie rekrutacji. Bywa również, że przy tej okazji zostaniemy poleceni do firmy, z członkami której współpracowaliśmy.

Duże firmy natomiast mogą sobie pozwolić na to, żeby zatrudnić osoby, które nie mają żadnego doświadczenia i pierwsze miesiące poświęcić na ich szkolenie. Niestety takie oferty zatrudnienia zdarzają się coraz rzadziej. 

Którą specjalizację wybrać?

Jeżeli nadal jesteśmy zdecydowani podjąć się wyzwania, jakim jest praca w dziale IT, czeka nas podjęcie kolejnej decyzji. Jest nią wybór specjalizacji. 

To dosyć na trudne na samym początku, kiedy jeszcze nie mamy wielu doświadczeń. Od czego zatem zacząć? Niektórzy radzą, by poszukać stanowiska, które chociaż w niewielkim stopniu wiąże się z tym, co robiliśmy do tej pory. Warto również choćby w sposób ogólny zapoznać się z całym proces tworzenia oprogramowania. Nawet jeśli koniec końców będziemy zajmować się czymś innym, szersze pojęcie o wykonywanych działaniach bardzo nam się przyda w codziennej pracy. Zdarza się również w małych firmach, że będziemy musieli wykonywać zadania wchodzące w zakres innych specjalizacji. 

Aby w pełni wykorzystać swoje atuty i zacząć pracę na stanowisku, które będzie najbliższe naszemu sercu, możemy skorzystać z quizów i testów dostępnych w sieci. Już po kilku minutach uzyskamy podpowiedź, do czego nadajemy się najbardziej. 

Samodzielna nauka czy zorganizowane szkolenie?

Pracowników branży IT możemy podzielić właściwie na dwie grupy: tych, którzy od zawsze interesowali się branżą informatyczną i mają swoje pierwsze doświadczenia z nią związane już z czasów szkolnych, oraz osób, które chcą się przebranżowić i wybierają któryś z dostępnych na rynku kursów. Nie można też jednoznacznie orzec, czy któryś z tych sposobów jest lepszy.

Jednak, jeśli natknęliśmy się już na ten artykuł, najprawdopodobniej potrzebujemy jakiegoś szkolenia wprowadzającego. Jak wśród gąszczu bombardujących nas ofert znaleźć szkołę, która naprawdę dobrze przygotuje nas do przyszłej pracy? 
Zacznijmy od tego, że kurs musi być sprawdzony przez większą ilość uczestników, których opinie warto poczytać, zanim sami wydamy pieniądze. Jeśli chodzi o długość szkolenia, zdecydowanie lepsze będą te 3 lub 6-miesięczne niż np. kilkudniowe. Kluczową rolę będzie tu także odgrywał nasz mentor, który powinien nie tylko zweryfikować zdobytą przez nas wiedzę, ale też pokierować nas na te stanowiska, na jakie możemy w danym momencie aplikować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

slawni urodzeni w chojnicach Previous post Czy znasz te nazwiska? Sławni ludzie urodzeni w Chojnicach.
oferty pracy slupsk badanie Next post Praca w Słupsku: w jakich zawodach jest najwięcej ofert?