Kim są znani ludzie z Chojnic? Choć to niewielkie miasto, może być dumne ze swoich obywateli. Część z nich została doceniona nie tylko przez samych mieszkańców, ale zapisała się też w historii naszego kraju. Przybliżmy sobie sylwetki niektórych z nich!

Postacie historyczne

Niewątpliwie najbardziej znanymi postaciami urodzonymi w Chojnicach jest rodzina Łukowiczów. Należały do niej ziemie, lasy i młyny nie tylko w tutejszym powiecie, ale też w pobliskim kościerskim i starogardzkim. Ich majątek stale się powiększał wraz z rozrostem rodziny i kolejnymi małżeństwami z osobami pochodzącymi z innych szlachecki rodów. 

Kilku członków rodziny Łukowiczów zostało lekarzami, a jeden z nich – Jan Karol – założył w mieście szpital pod patronatem św. Boromeusza. Był on tam dyrektorem, która to funkcja została potem przejęta przez jego syna, Jana Pawła. To właśnie przez jego starania szpital został odbudowany i uruchomiony tuż po drugiej wojnie światowej. W 1957 roku nazwano go imieniem Jana Karola Łukowicza.

Jak ci zacni obywatele przyczyniali się do rozwoju kultury w mieście? W okresie międzywojennym zamieszkiwali przy dawnej ulicy Dworcowej, która dziś nosi nazwę Piłsudskiego. Dzięki pasji swoich właścicieli dom ten szybko przemienił się w muzeum myślistwa i był bardzo chętnie odwiedzany przez turystów. Sami gospodarze z przyjemnością udostępniali zgromadzoną przez siebie kolekcję odwiedzającym. Zresztą, to właśnie gościnność Łukowiczów stała się znana w całej okolicy. Potwierdza to domowa księga gości, która zawiera wpisy wielu znanych osobistości, m.in. malarzy czy polityków. Ci ludzie kultury byli w tamtych czasach prawdziwą ostoją i światłem dla całej społeczności Chojnic. 

jan karol lukowicz chojnice
Jan Karol Łukowicz – zdjęcie pochodzi z serwisu chojniczanin.pl

Czasy współczesne

Dziś również możemy pochwalić się wybitnymi jednostkami pochodzącymi z Chojnic. Ich życie i dokonania mają bądź miały wpływ na nasze codzienne życie. Ale o kim dokładnie mowa? Wśród znanych mieszkańców warto wymienić:

  • Zbigniewa Radwańskiego (1924-2012), profesora nauk prawnych specjalizującego się w prawie cywilnym. Przez wiele lat był wykładowcą, a później rektorem na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pełnił funkcje doradcze w najwyższych organach państwowych;
  • Eugeniusza Kłopotka (ur. w 1953 r.) pełniącego funkcję posła z ramienia PSL-u w latach 1997-2019. Z wykształcenia zootechnik od 2021 jest wójtem gminy Warlubie;
  • Edmunda Homy (1927-2017), projektanta wnętrz i architekta. Sprawował on funkcję wykładowcy w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Sportowcy

Osobną kategorią, której nie możemy w tym artykule pominąć, są sportowcy. Liczne kluby sportowe działające w mieście wciąż trenują młode pokolenia, które zaczynają odnosić pierwsze sukcesy w tej dziedzinie. 

Szerszej publiczności jednak znane jest przede wszystkim jedno nazwisko, a mianowicie postać Arkadiusza Recy. Od 2018 roku gra on w reprezentacji Polski na pozycji bocznego obrońcy bądź pomocnika.

Swoją sportową karierę zaczynał w klubie Chojniczanka Chojnice w 2012 roku. Przeszedł później do Koralu Dębica, następnie Floty Świnoujście i Wisły Płock. W tym samym roku, w którym zadebiutował w reprezentacji, zaczął również grę we włoskiej Serie A. Mieszkańcy Chojnic, a zwłaszcza miłośnicy tej dyscypliny sportowej są z Arkadiusza bardzo dumni!

Kto został niedawno odznaczony?

Co jakiś czas miasto decyduje się uhonorować kolejne osoby, które zapracowały na to swoim życiem i osiągnięciami. Tak właśnie stało się z Janem Klepinem. Nadano mu tytuł Zasłużonego Obywatela miasta Chojnic. 

Urodzony w 1959 roku, od dzieciństwa marzył o zawodzie nauczyciela. Sam bardzo lubił się uczyć. Ukończył studia w Bydgoszczy na Akademii Techniczno-Rolniczej, gdzie później obronił pracę doktorską pt. „Wpływ wybranych czynników agrotechnicznych na zdrowotność rzepaku ozimego”. Uwielbiał przekazywać zdobytą wiedzę młodzieży w Chojnicach i był w tym naprawdę dobry. Do jego zasług należą także działania związane z promocją ekologii, co zostało dostrzeżone i docenione w Japonii i Stanach Zjednoczonych. 

Zapewne w przyszłości krąg znanych i cenionych chojniczan będzie się jeszcze poszerzał, a my będziemy mieć kolejne powody do dumy z naszego miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

co robic w chojnicach gdy pada deszcz Previous post Co robić w Chojnicach, gdy pada deszcz? Poznaj najlepsze atrakcje na jesienne dni!
jak zaczac prace w it Next post Jak zacząć pracę w IT bez doświadczenia?