Au pair w USA, Hiszpanii lub innym kraju biorącym udział w programie to szansa na połączenie pracy z aktywnymi wakacjami. Au pair mają niepowtarzalną okazję poznać z bliska kulturę i codzienność życia rodzin w innych państwach. Co to jest Au pair i jak wziąć w tym udział?

Au pair — co to takiego? Na czym polega?

Au pair to zwrot z języka francuskiego, którym nazywamy program wymiany kulturowej kierowany do młodych osób, głównie z USA i Europy. Mianem Au pair określamy także samego uczestnika tego programu. Au pair polega na tym, że młoda osoba wyjeżdża za granicę, np. do USA lub Hiszpanii i mieszka u rodziny, która uczestniczy w programie. 

Młoda osoba pełni rolę opiekuna dziecka lub dzieci tej rodziny. Zajmuje się dziećmi, podczas gdy rodzice są w pracy, bawi się, pomaga odrabiać lekcje, uczy swojego języka, pomaga w zakupach itd. W zamian otrzymuje dach nad głową, wyżywienie oraz kieszonkowe. Co ważne, Au pair to nie tylko praca za granicą jako opiekunka lub opiekun dziecięcy. 

Program niesie ze sobą walory edukacyjno-kulturowe. Udział młodej osoby w codziennym życiu zwyczajnej rodziny z innego kraju pozwala doświadczyć odmiennej kultury, zwyczajów, zwiedzić kraj itd. W niektórych państwach Au pair obowiązkowo uczą się także obcego języka. Z założenia młoda osoba, która wkracza do zagranicznej rodziny, na czas swojego pobytu staje się jej członkiem i nie jest traktowana tylko jako niania czy opiekunka dziecięca. 

Do jej obowiązków nie powinny należeć także inne zadania, niż te związane właśnie z najmłodszymi członkami domu goszczącego oraz drobne prace domowe. Au pair nie musi np. opiekować się psem rodziny czy pracować w ogrodzie, ale jeśli zechce, to oczywiście także może. 

Au pair USA — jak wyjechać do Ameryki?

Żeby wziąć udział w programie Au pair, wystarczy znaleźć rodzinę chętną przyjąć nas pod swój dach i powierzyć nam niektóre obowiązki domowe oraz częściową opiekę nad swoimi dziećmi. W sieci reklamuje się mnóstwo takich rodzin i nie jest to trudne, jeśli mamy kapitał na podróż i nie boimy się organizacji takiego wyjazdu. 

Jednak istnieją także różne agencje, które pośredniczą pomiędzy rodzinami i kandydatami na Au pair. Skorzystanie z usług takich firm czy stowarzyszeń zwiększa bezpieczeństwo uczestnika programu Au pair. USA jest jedynym krajem, do którego nie można wyjechać samodzielnie. Aby zostać Au pair w Stanach Zjednoczonych, potrzebujemy specjalnej wizy, a ubiegać się o nią mogą wyłącznie uprawnione do tego agencje. 

Bez ich pomocy Au pair w USA nie dojdzie do skutku. Zasady program Au pair USA nakładają na rodzinę goszczącą obowiązek opłacenia podróżny Au pair w obie strony, opłacenia kursu językowego oraz zagwarantowania ubezpieczenia medycznego. Au pair w USA może również liczyć na własny pokój, pełne wyżywienie i oczywiście kieszonkowe. 

Polecamy też: Kluby sportowe w Chojnicach

Kto może zostać Au pair w USA?

Au pair w USA nie może zostać pierwszy lepszy kandydat. Trzeba spełniać następujące kryteria:

 • wiek kobiety wynoszący 18-26 lat, wiek mężczyzny 21-26 lat,
 • dobra znajomość języka angielskiego sprawdzana podczas wywiadu z koordynatorem wyjazdu,
 • doświadczenie w zajmowaniu się dziećmi innymi niż spoza własnej rodziny (najlepiej okazać referencje, a rodziny z USA najczęściej poszukują osób gotowych opiekować się maluszkami, które nie ukończyły drugiego roku życia),
 • czynne prawo jazdy kategorii B, 
 • minimum wykształcenie średnie,
 • bezdzietność i wolny stan cywilny, 
 • niekaralność, 
 • dobry stan zdrowia, 
 • ciekawość innej kultury i chęci do nauki,
 • uczciwość i odpowiedzialność,
 • dojrzałość emocjonalna — kandydat na Au pair przechodzi test psychologiczny.

Aby zostać Au pair w USA, trzeba przejść całą procedurę kwalifikacyjną, która obejmuje m.in. sprawdzanie kompetencji i gotowości kandydata, jak i dopełnienie różnych spraw formalnych (np. uzyskanie zaświadczenia o niekaralności i dobrym stanie zdrowia). Warto jednak przejść przez takie wymagania, bo Au Pair USA to niesamowita okazja do zarobienia i poznania Stanów Zjednoczonych w jednym. 

Ogólne zasady programu Au pair Hiszpania, USA i inne

Długość pobytu Au pair w Hiszpanii, USA czy innym państwie zależy od preferencji młodej osoby, jak i rodziny, która ją gości oraz zasad regulacji programu w danym państwie. Zwykle program nie trwa jednak krócej, niż 3-4 miesiące, a niektórzy Au pair zostają razem z daną rodziną nawet i dwa lata. 

Bardzo ważnym elementem programu Au Pair Hiszpania lub innego kraju jest umowa zawierana pomiędzy młodą osobą i rodziną. Trzeba dokładnie zapoznać się z każdym zapisem kontraktu. W umowie powinny zostać określone działania np. w razie chęci przerwania programu przez którąś ze stron.

Jeśli pojawią się konflikty lub losowe zdarzenia, które zmuszą Au pair do wcześniejszego powrotu do kraju, zawsze może wypowiedzieć zawarty kontrakt, ale musi pamiętać o obowiązującym okresie wypowiedzenia. To, ile godzin pracuje Au pair oraz ile otrzymuje kieszonkowego, ponownie zależy od potrzeb rodziny, zawieranej umowy i regulacji programu w danym państwie. 
Au pair musi mieć możliwość uczestniczenia w kursie językowym, a na rodzinę goszczącą nakłada się także obowiązek ustalenia dogodnego dla wszystkich harmonogramu działań. Powszechną średnią jest około 30 godzin pracy tygodniowo i 1 lub 2 dni wolnego. Jeśli pobyt w obcym państwie jest dłuższy, można także liczyć na płatny urlop w przykładowym wymiarze 4 tygodni na pełny rok trwania kontraktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

klub sportowy chojnice Previous post Kluby sportowe w Chojnicach. Przewodnik
zespół cieśni nadgarstka Next post Zespół cieśni nadgarstka: objawy i leczenie